Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümümüzde, ağız içerisindeki yumuşak dokuların ve dişlerin, her türlü rahatsızlığının ve hastalığının teşhisi ve cerrahi tedavileri gerçekleştirilir. Cerrahi işlemlerde başarılı sonuçlara ulaşmak operasyonlar steril ortamlarda gerçekleştirilir

Kliniğimizde sıkça karşılaştığımız cerrahi uygulamaların başında 20 yaş dişlerinin çekilmesi gelir. Çenedeki yer darlığından ya da pozisyon bozukluğundan dolayı çıkamayan tam gömülü ya da yarı gömülü 20 yaş dişlerini hastamızın konforunu en üst seviyede koruyacak şekilde almaktayız. Bunu kanal tedavili dişlerin kök ucunda görülen kistlerin cerrahi olarak uzaklaştırılması takip eder. Daha büyük kistlerin çıkarılması, üzerine porselen yapılamayacak kadar kısalmış dişlerin boylarının uzatılması, çene kemiğinin proteze ya da implanta hazırlanması gibi cerrahi işlemleri de kliniğimizde başarı ile yapmaktayız.

Gömülü Diş Cerrahisi Nedir?

Gömülü diş cerrahisi, ağız içindeki gömülü olan yani diş eti veya kemik içinde kalmış olan dişlerin alınması için uygulanan operasyondur.

Gömülü diş cerrahisinde;

  • Gömülü olan 20’lik diş.
  • Köpek dişi.
  • Azı dişi.
  • Fazlalık olan dişlerin çekimi gibi işlemlerdir

Diş Kökü Kisti

Diş kökü kistlerinin oluşma nedenleri arasında diş çürüğünün oluşması durumunda ve tedavisi yapılmamış çürük dişler sonucunda oluşabilir. Hatalı yapılan ve eksik yapılmış kanal tedavisi olan diş kök uçlarında kistin oluşması görülmektedir. Ayrıca bazı kişilerde genetik olarak yatkınlığı olması sonucunda da kist oluşması görülecektir. Diş kökünde meydana gelen kistin etrafı zar ile kaplı olmaktadır. İçerisinde yarı sıvı ve hava bulunmaktadır. Sıvı patojenler ile dolu bir doku olmaktadır. Kistin gelişmesi çoğu zaman oluştuğu bölge içerisinde herhangi bir belirti vermemesi nedeniyle hissedilemezler.

Diş kökünde kist oluşması sonucunda insan vücudunun bir savunma mekanizması olarak gelişmekte ve zararlı etkenlere karşı savunması olarak meydana gelmektedir. Kist ilk olarak çok küçük olarak bulunduğu bölge içerisinde hissedilmeyecektir. Daha sonrasında ise büyümesi ve içinin daha çok sıvı patojenler ile dolması sonucunda büyüyecektir. Bu büyüme sonucunda kist dokusunun çevresinde ki dokulara baskı uygulaması sonucunda ağrı hissi oluşacaktır. Diş kökünde oluşan kist dokulara baskı yapması sonucunda uyuşma hissi meydana gelecektir. Bu uyuşma bazı zamanlarda dudak ve yanak bölgesinde ağrının oluşmasına da neden olur.

Diş kökünde kist oluşması durumunda mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Yoksa kansere dönüşüme ihtimali bulunmaktadır. 

Diş Kisti Tedavisi

Dişte oluşan kisttin şekline göre tedavi planlaması yapılır. İlk olarak yapılacak olan şey dişte olan iltihabın kurutulmasıdır. İltihap kaynaklı şiddetli ağrılar da mevcuttur. Bunun için bir müddet hastaya antibiyotik kullandırılır. Diş doktoru daha sonra apsenin olduğu bölgeyi aletlerle tam olarak temizler. Dişe kanal tedavisi yapılır. Kanal tedavisinde, dişe bir noktadan girilir ve içinde ki sinirler alınarak, diş kapatılır. Böylelikle, diş ağızda sorunsuz bir şekilde kalır.

 

VİRADENTA DİŞ POLİKLİNİĞİ

Online Randevu Formu

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi ve gizlilik sözleşmesini okudum; Hizmet sunumu için vermiş olduğum bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

    × Bize Hemen Ulaşın