Periodontoloji

 

Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Ağız sağlığında en az dişler kadar önemli bir faktör de diş etleridir.

 

Diş eti hastalıkları nedeniyle dişlerde çürük meydana gelmemiş olsa bile dişler kaybedilebilir. Bunun için diş, diş eti ve çevre dokuların sağlığı ve birbiriyle uyumu çok önemlidir.

 

Diş eti hastalıklarının başlıca nedeni, yetersiz ağız bakımı ve buna bağlı olarak dişlerde biriken plak başlıca etkendir. Genetik faktörler, sistemik hastalıklar ve sigara kullanımını da, diş eti hastalığın başlaması veya ilerlemesinde etkili olduğu bilinmektedir.

 

Diş etlerinde; kanama, şişme ve kızarma, Dişetinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet, Ağızda kötü koku ve tat varlığında diş eti tedavisi gerekebilir.

 

Dişlerinizi fırçalarken, bir şey ısırdığınızda veya kendiliğinden diş etlerinizde kanama olması ve nefeste kötü koku şikayeti; diş eti iltihabının en sık görülen belirtilerindendir. Nedeni genellikle ağız bakımının yetersizliğidir. Hasta çoğunlukla hiç rahatsızlık hissetmemektedir.

 

Tedavi

Periodontal tedavide amaç, dişlerde ve diş etlerindeki bakterileri uzaklaştırmak ve kemikte ve diğer dokularda meydana gelebilecek ileri kayıpları engellemektir.

 

Dişler, diş etleri sağlıklı olsalar da günlük olarak iyi bir ağız hijyeni sağlanmak zorundadır. Aksi halde enfeksiyon kolaylıkla ortaya çıkabilir.

 

Doğru ağız bakımı günde iki defa diş fırçalamak ve günde bir defa diş ipi kullanarak olmaktadır.

 

Periodontoloji tedavisinde dişlerin çevresinde yer alan diş taşları ultrasonik cihazlar ve özel aletler yardımı ile tamamen temizlenir. Ayrıca dişlerin yüzeylerine ise parlatma işlemi yapılır. Daha ileri durumlarda küretaj olarak adlandırılan derinlemesine temizlik uygulanabilir.

 

VİRADENTA DİŞ POLİKLİNİĞİ

Online Randevu Formu

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi ve gizlilik sözleşmesini okudum; Hizmet sunumu için vermiş olduğum bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

    × Bize Hemen Ulaşın