Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti Nedir?

Pedodonti, bebeklik çağından itibaren 14 yaşına kadar çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır.  Çocuklarda diş hekimi korkusu oluşmamasını sağlarlar.

Kliniğimizde çocuk hastalarımızın ilk muayeneleri, oluşmuş problemlerin tedavileri ve hatta problemlerin oluşmasını engellemek amaçlı koruyucu diş hekimliği uygulamaları bölüm uzman hekimleri tarafından yapılmaktadır.

Çocuğunuzun diş hekimini ilk ziyaretinde neler yapılır?

Pedodontistlerin ilk diş muayenesindeki amacı; çocuğun tüm dişlerine bakarak var olan sorunları ve tedavi alternatiflerini ailesiyle paylaşmak ve aileyi bilgilendirmektir. Bu işlemleri yaparken kullanılan tüm el aletleri çocuklara tanıtılır. Pedodontistlerin bu yaklaşımı diş hekimi fobisi kırılmaya çalışılır.

Pedodontisler Ne Yapar?

 • Çocuklarda diş hekimi korkusu oluşmamasını engellerler.
 • Çocuklarda ağız-diş bakımı hakkında hem çocuğu hem aileyi bilgilendirir.
 • Diş çürüğü oluşmasını engelleyen koruyucu uygulamaları düzenler ve uygular. (Fissür Örtücü, Flor Uygulamaları)
 • Süt dişlerin restoratif ve endodontik tedavilerini yapar. (Dolgular, kanal tedavileri, ampütasyonlar)
 • Çocuklarda diş gelişiminin düzenli ilerlemesini kontrol ederler.
 • Süt dişlerinin çekimlerini ve gerekli ise yer tutucu ve çocuk protezi yapar.
 • Çocuklarda diş çürümesinde alınacak önlemler nelerdir?

  Çürüğün kendi kendine iyileşmesi mümkün değildir. Fakat koruyucu önlemler ile çürük oluşumunu azaltmak ve çürüğe karşı dişlerin direncini artırmak mümkündür. Bu yöntemlerin başında “fissür örtücü” dediğimiz malzeme ile yapılan dişlerin örtülmesi işlemi gelmektedir. Diş çürükleri çoğunlukla dişlerimizin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlamaktadır. Bahsettiğimiz malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye bakteri, yemek artığı gibi maddelerin sızması engellenerek çürük başlaması önlenmektedir. Bu işlem, süt ve kalıcı dişlere uygulanabilir. Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Bu işlem flor uygulaması ile yapılabilmektedir; flourid dişlerin güçlenmesini sağlar ve dişlerin çürüğe karşı direncini arttırmaktadır.

  Yer Tutucu Tedavisi

  Erken süt dişi kayıplarında, alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu dediğimiz apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini ve bu yolla daimi dişin ya gömük kalmasını yada farklı yerden çıkmasını, dolayısıyla ileride ortodontik bozukluk oluşmasını önlemeye yarayan apareylerdir.

  VİRADENTA DİŞ POLİKLİNİĞİ

  Online Randevu Formu

   6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi ve gizlilik sözleşmesini okudum; Hizmet sunumu için vermiş olduğum bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

   × Bize Hemen Ulaşın