Dental Radyoloji

 

Ağız ve diş sağlığında teşhis, tedavi planı ve tedavinin takibi aşamalarında görüntüleme yöntemlerinin kullanımı başarıyı artıracaktır

 

Diş röntgeni (panoramik röntgen) dişlerin, kemik ve dişetlerinin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarayan bir resimdir. Röntgen filmi çekilirken X ışınları doku içerisinden geçer ve film üzerinde görüntü oluşturur. Modern röntgen cihazlarında kullanılan doz, kişilerin günlük hayatta güneş, televizyon vb. gibi çevresel faktörlerle aldıkları X ışınına yakındır. Diş röntgeni ile Oluşmuş veya oluşması muhtemel birçok sorun erken teşhis edilebilir.

 

Radyografiler, gözle yapılan muayenede fark edilemeyen çürük alanlarının (örneğin dişler arasındaki çürüklerin) görülmesini sağlar.

 

  • Dolguların altında gelişen çürüklerin fark edilmesine imkan verir.
  • Dişeti hastalığı nedeniyle oluşan kemik kaybı röntgen yardımı ile fark edilebilir. Enfeksiyon ya da sinirin ölmüş olması gibi kök kanalındaki sorunlar da röntgen yardımı ile görülebilir.
  • İmplant hazırlığı ve planlamasında gereklidir.
  • Radyografiler ile kist, ağız kanserleri ve metabolik ve sistemik hastalıklarla birlikte oluşan değişikliklerin saptanması da mümkündür.
  • Radyografilerin yardımı ile diş hekimleri, çocukların ağzındaki diş gelişimi ve büyümelerini de görebilir.

 

VİRADENTA DİŞ POLİKLİNİĞİ

Online Randevu Formu

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi ve gizlilik sözleşmesini okudum; Hizmet sunumu için vermiş olduğum bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

    × Bize Hemen Ulaşın