İmplant Tedavisi

İmplant Diş Nedir?

İmplant veya dental implant; çene kemikleri içerisine yerleştirilen ve kemiğin bu implant çevresinde iyileşerek kendisinden bir parça olarak kabul etmesi amaçlanan, titanyumdan imal edilmiş vida veya kök formunda yapılardır.

 

İmplant tedavisinin başarılı olabilmesi için genel sağlık durumunun iyi olması, ağız hijyeninin yüksek düzeyde olması, implantın yerleşimi için doğru teşhis ve planlama yapılması gereklidir. Aşırı alkol ve sigara kullanılması implant başarısını olumsuz etkiler.

İmplant Diş Nasıl Yapılır?

İmplant diş tedavisi, eksik dişlerin yerine titanyum vidalar yerleştirilerek ve bu vidaların üzerine protez dişler takılarak yapılan bir diş tedavisidir. Bu işlem, diş hekimleri tarafından lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilir.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Daha iyi çiğneyebilme sağlar.
 • Daha iyi bir estetik görünüm olur.
 • Köprü ve sabit protezlere oranla çevre dokular daha sağlıklı olarak korunur.
 • Bütün dişlerini kaybetmiş hastalara uygulanan hareketli protezlerde yaşanabilecek tutuculuk sorunu giderilmiş olur ve bu hastalara sabit protez yapma şansı doğar.
 • Dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalara yapılacak olan hareketli protezlerde kullanılacak kroşelerin (kancalar) oluşturduğu çirkin görüntüden kurtularak daha estetik ve fonksiyonel bir sonuç doğar.
 • İmplant Yaptırılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • İmplant uygulamalarında başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi kemik yapısıdır. Kişi implant için yeterli kemik dokusuna sahip olmalıdır. Kemik dokusu radyolojik olarak tespit edilmeli ve sonrasında implant planlaması yapılmalıdır.
 • İmplant için eğer kişinin kemik yapısı ve genel sağlık durumu uygunsa, üst yaş limiti yoktur.. İmplant uygulaması kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalarda tercih edilmemektedir.
 • İmplant süresi yapılacak diş sayısına bağlı olarak değişebilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte tedaviler oldukça kısa sürelerde tamamlanmaktadır. İmplant cerrahisi  sonrasındaki ağrı, standart diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı değildir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vakalarda hastalar implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olabilmektedir.
 • İmplant Tedavisi

  İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

  İmplantlar; cerrahi bir prosedürle çene kemiğinde yapılması planlanan implant için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak yapılır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan, kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının sağlaması en önemli kriterlerdendir. İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile o bölgenin uyuşturulması yeterlidir. Tedavinizin ilk aşaması implant tedavisidir, ikinci aşamada ise 3-6 ay arasında implantın kemiğinize kaynaması beklenir ve sonrasında bir hafta süre içinde implant üstüne gelecek porselenler yapılır. İmplant cerrahi bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılır ve tek bir implantın yapım süresi yaklaşık 10-15 dakikadır. Bunu hastanın koltukta oturma süresi olarak değerlendirebiliriz. Bir implantın başlandıktan sonra bitimine kadar geçen süre sadece 3-4 dakikadır. Hasta bu süre içerisinde kesinlikle ağrı sızı hissetmez. O bölge tamamen uyuşuk haldedir. 2-3 saat içerisinde uyuşukluk geçer, bu süre içerisinde de hastamız 1- 2 gün kullanacağı ağrı kesiciyle bu süreci rahatlıkla atlatır ve sağlıklı bir implanta sahip olmuş olur.

  İmplant Diş Aşamaları

  • Planlama ve Muayene: Diş hekimi, hastanın ağız ve diş sağlığını detaylı bir şekilde muayene eder. Çene kemiğinin implant için uygun olup olmadığını röntgen ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleriyle değerlendirir.
  • Cerrahi İşlem: Lokal anestezi veya genel anestezi altında, eksik dişlerin yerine implantlar yerleştirilir. Bu işlem genellikle 30 dakika ile 1 saat arasında sürer.
  • İyileşme Süreci: İmplantların çene kemiği ile kaynaşması için 2 ila 6 ay arasında bir iyileşme süreci gerekir. Bu süreçte hastaların implant bölgesine dikkatli bakmaları ve diş hekiminin talimatlarına uymaları önemlidir.
  • Protez Uygulaması: İyileşme süreci tamamlandıktan sonra implantların üzerine protez dişler yerleştirilir. Protez dişler, hastanın ağız yapısına ve estetik tercihlerine göre hazırlanır.

  İmplant Yaptırdıktan Sonra Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  İmplant tedavilerinin temizliği ve aynı zamanda bakımları, başarı ve uzun ömürlü yani hastanın uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanmasını sağlaması için bunlar çok iyi şekillerde yapılması gerekmektedir. Hastalarda implant tedavilerinin uzun ömürlü sorunsuz olması için dikkatli bakımları yapmaları gerekmektedir. Bunlar ise hastaların ağızlarına yapılacak olan özel bakımları diş hekiminiz sizlere detaylı ve açıklayıcı bir şekilde sizlere anlatacaktır ve bu aşamalarda ise sizlerin de temizleme ve bakım işlemlerini gerektiği gibi yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ise istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bilinmesi gerekmektedir ki implant tedavileri çok zor ya da uğraştırıcı bir işlem olmamaktadır. Aksine kendi dişlerinizin bakımları ve temizliği ile çok bir fark yoktur arasında.

  Neden İmplant Tercih Ediliyor?

  Bir sebeple doğal dişlerimizi kaybediyoruz ve bu bizde hem fonksiyonel hem estetik hem de psikolojik kayıplara yol açıyor. Hızla eski duruma dönmek istiyoruz. Hekime kayıp dişin tedavisi için baş vurduğumuzda, kaybedileni tekrar yerine koymak için iki veya daha fazla dişin daha işlem görmesi gerektiğini söylüyor. Üstelik bu tedavi sonrasında da yapılan protezin en iyi ihtimalle zirkon yapılmış olsa bile 15 yıl gibi belli bir ömrü var ve bu süre de dahil olmak üzere kullanılan dişlere ne olacağı gibi, hiçbir şeyin garantisi yok. Yani bir kaybı yerine koymak için belki de iki kayıp daha oluşturacağız. Bunu bilemiyoruz.

  İşte bu noktada alternatif ne olabilir sorusunun cevabı implant. Diğer doğal dişlere müdahale etmeden sadece kaybedilen dişi yerine iade ediyoruz. Daha da güzeli, eğer düzenli hekim ziyareti ve bakım olursa implantlar ömür boyu bize hizmet ediyorlar.

  Ya da dişlerinizin çoğunu ya da tamamını kaybettiniz ve hareketli bir protez kullanmak zorunda kaldınız. Bu bir çok insan için etkin çiğneyememek ve konforsuz bir durum demektir. Yine bu noktada implantlar devreye giriyor ve size doğal dişlerinize çok yakın sabit bir protez, etkin çiğneme ve konfor sağlıyor.

  İmplant cerrahisi doğru ve dikkatli yapıldığında kesinlikle diş çekiminden daha kolaydır. Çünkü işlemin her anı önceden planlanmıştır ve plana uygun teknoloji ile çalışılır.

  İmplant Diş Fiyatları

  İmplant Diş Tedavisi kişiye özel uygulanan bir tedavidir. İletişim sayfamızdan hızlıca bize ulaşarak implant diş fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Unutma! Bu sayfadaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır.
  Herhangi bir sağlık sorunun için tanı ve tedavi için mutlaka doktoruna danışmalısın.

  VİRADENTA DİŞ POLİKLİNİĞİ

  Online Randevu Formu

   6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi ve gizlilik sözleşmesini okudum; Hizmet sunumu için vermiş olduğum bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

   × Bize Hemen Ulaşın