Diş Beyazlatma Tedavisi

Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki renkli organik ve inorganik maddelerin giderilerek daha beyaz bir görünüme kavuşmasını sağlayan bir işlemdir. Bu işlem, diş hekimleri tarafından klinikte veya evde uygulanabilen farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilir.

Dişlerin renklenmesine neden olan başlıca faktörler şunlardır:

 

  • Sigara ve tütün kullanımı: Sigara ve tütün kullanımı, dişlerin üzerinde kahverengi lekeler oluşmasına neden olur.
  • Kahve, çay ve şarap tüketimi: Bu içecekler, dişlerin üzerinde lekelenmelere yol açabilen pigmentler içerir.
  • Bazı yiyeceklerin tüketimi: Kırmızı şarap, böğürtlen ve vişne gibi bazı yiyecekler dişleri lekeleyebilir.
  • Bazı ilaçların kullanımı: Tetracycline gibi bazı antibiyotikler dişlerde renklenmelere neden olabilir.
  • Yaşlanma: Yaşlandıkça diş minesi incelmeye başlar ve altındaki dentin daha belirgin hale gelir. Dentin, mineye göre daha sarı bir renktedir ve bu da dişlerin genel olarak daha koyu görünmesine neden olur.
  • Travma: Dişlere travma yaşanması (düşme, vurma gibi) dişin pulpasında kanlanmaya yol açabilir ve bu da dişin renginin değişmesine neden olabilir.
Diş Beyazlatma Tedavisi

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Bu yöntemde, diş hekimi dişlerin üzerine yüksek konsantrasyonlu bir beyazlatma jeli uygular ve jeli aktive etmek için lazer veya ışık kullanır. Bu işlem genellikle tek seansta tamamlanır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Bu yöntemde, diş hekimi size özel bir ağızlık ve beyazlatma jeli verir. Ağızlığı belirli bir süre boyunca her gün takmanız gerekir. Evde beyazlatma işlemi ofis içi beyazlatmaya göre daha uzun sürebilir ancak daha az pahalıdır.

Kombine Diş Beyazlatma

Hem ofis tipi beyazlatmanın hem de ev tipi beyazlatmanın beraber uygulandığı, en etkili diş beyazlatma yöntemidir.

Diş Beyazlatma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Beyazlatma (bleaching) İşleminde Hassasiyet Olur mu?

Ofis tipi beyazlatma işlemi esnasında dişlerde, çok hafif hassasiyetler olabilir. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca tedavi sonrasında uygulanan hassasiyet giderici jeller ile tamamen ortadan kalkar.

Beyazlatma İşlemi Dişe Zarar Verir mi?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatma herhangi bir zarar vermez. Bu konuda birçok araştırma vardır ve yapılan araştırmalarda dişe bir zararı olduğu bulunamamıştır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, piyasada denetimsiz olarak satılan, yapısında dişlere zarar verebilecek ürünlerin kullanılmamasıdır.

Dişler Ne Kadar Beyazlar?

Dişin ilk haline bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Diş beyazlatma yöntemleriyle, sarı tonlu dişler daha kolay (2–6 ton) beyazlayabilirken, gri tonlarındaki dişlerin beyazlaması daha zor olabilmektedir.

Beyazlatma İşlemi Herkese Uygulanabilir mi?

18 yaşından küçüklere bu uygulama yapılmaz. Büyüme gelişimini tamamlandıktan  sonra işlem uygulanmalıdır. Ayrıca gebelik döneminde de yapılmamalıdır.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş Beyazlatma Tedavisi kişiye özel uygulanan bir tedavidir. İletişim sayfamızdan hızlıca bize ulaşarak diş beyazlatma fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Makaleyi Yazan Hekim:

Dt. Selenay Ümmetoğlu

Unutma! Bu sayfadaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır.
Herhangi bir sağlık sorunun için tanı ve tedavi için mutlaka doktoruna danışmalısın.

VİRADENTA DİŞ POLİKLİNİĞİ

Online Randevu Formu

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi ve gizlilik sözleşmesini okudum; Hizmet sunumu için vermiş olduğum bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

    × Bize Hemen Ulaşın