Endodonti (Kanal Tedavisi)

Diş ağrısı mı çekiyorsunuz? Dişinizde hassasiyet mi var? Bu belirtiler, dişinizin iç kısmındaki yumuşak doku olan pulpanın iltihaplanması veya enfekte olması anlamına gelebilir. Bu durumda endodonti tedavisi, dişinizi kurtarmak için en iyi çözüm olabilir.

Endodonti Nedir?

Endodonti, halk arasında kanal tedavisi olarak da bilinen, dişin pulpasının (diş özü) tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Pulpa, dişin sinirlerini, kan damarlarını ve bağ dokusunu içeren canlı bir dokudur. Çürük, travma veya enfeksiyon gibi çeşitli nedenlerle pulpa iltihaplanabilir veya enfekte olabilir. Bu durum diş ağrısı, hassasiyet ve şişlik gibi belirtilere yol açabilir.

Endodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endodonti tedavisinde, iltihaplı veya enfekte olmuş pulpa dişten dikkatlice çıkarılır. Daha sonra kök kanalları temizlenir, şekillendirilir ve dezenfekte edilir. Son olarak, kök kanalları dolgu malzemesi ile kapatılır ve diş restore edilir.

Endodonti Tedavisinin Faydaları

 • Diş ağrısını ve hassasiyeti ortadan kaldırır.
 • Dişin enfeksiyon kapmasını önler.
 • Dişin çekilmesini engeller.
 • Doğal dişin korunmasını sağlar.
 • Endodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

 • Diş çürüğü pulpaya ulaşmış hastalara.
 • Diş kırılması veya çatlaması pulpaya zarar vermiş hastalara.
 • Dişlerde tekrarlayan enfeksiyon olan hastalara.
 • Endodonti Tedavisi Sonrası

  Endodonti tedavisi sonrası dişinizin normal işlevini yerine getirmesi için birkaç gün veya hafta sürebilir. Bu süre zarfında dişinizi aşırı zorlamaktan kaçınmanız ve doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir.

  Unutmayın: Düzenli diş bakımı, endodontiye ihtiyaç duymanızı önlemenin en iyi yoludur. Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın, diş ipi kullanın ve düzenli olarak diş hekimine kontrol yaptırın.

  Makaleyi Yazan Hekim:

  Dt. Emine Simge Akın

  Unutma! Bu sayfadaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır.
  Herhangi bir sağlık sorunun için tanı ve tedavi için mutlaka doktoruna danışmalısın.

  VİRADENTA DİŞ POLİKLİNİĞİ

  Online Randevu Formu

   6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi ve gizlilik sözleşmesini okudum; Hizmet sunumu için vermiş olduğum bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

   × Bize Hemen Ulaşın