Restoratif Diş Tedavisi (Dolgu)

 

Dişlerimiz çürüdüğünde veya kırıldığında var olan madde kaybını telafi etmek için çürük kısmın temizlenip, dişin uygun malzemelerle restore edilmesi dolgularla sağlanmaktadır.

 

Çürük dişlerin tamirinde, kırık dişlerin düzeltilmesinde, şekil bozukluğu olan dişlerin düzeltilmesinde, dişler arası boşlukları kapatmada kompozit dolgular kullanılabilir. Lokal anestezi altında yapıldığı için dolgu yapımı aşamasında herhangi bir ağrı hissedilmez.

 

Estetik dolgu, dişlerde kompozit malzeme ile kişinin diş rengine sahip dolgu malzemeleri kullanılarak doğal ve estetik dolgular yapılabilmektedir. Kompozit dolgu mavi ışıkla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanır.

 

Restoratif diş tedavisinden sonra dikkat etmeniz gereken katı bir kural yoktur. Dolgu sonrası dişte bir hassasiyet oluşumu çürüğün ne kadar büyük ve ne kadar derin olduğuna bağlıdır. Derin ve büyük çürüklere yapılan dolguların ardından 1-2 gün geçici bir süre hassasiyet hissedilebilir.

 

Hastanın dolgu işlemi sonrasında ağız bakımına dikkat etmesi durumunda dolgularda deformasyon oluşmaz. Ağız ve diş temizliğinin düzgün bir şekilde yapılması durumunda dolgularda aralanma ya da sızdırma gibi problemler de yaşanmaz. Ancak 6 aylık periyotlar halinde diş hekiminiz tarafından muayene edilmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

 

Bu rutin muayeneler son derece önemlidir. Çünkü dolguların durumu gözden geçirilebilir, gerek duyulması halinde dolguların cilalanması sağlanır. Böylelikle çok daha uzun ve sorunsuz bir kullanım ömrü sunmaları da mümkün olacaktır. Estetik diş dolgularının kullanım ömrünün kişinin kendisiyle de ilgilidir. Önerilere ve uyarılara dikkat edilmesi, kontrollerin aksatılmaması durumunda dolgular çok uzun yıllar kullanılabilir. Herhangi bir problem yaşanması durumunda dolgular ihmal edilmediği takdirde kolayca yenilenebilir.

 

Kliniğimizde ışınlı dolgu veya beyaz dolgu olarak da bilinen estetik kompozit dolgu materyalleri kullanılmaktadır. Bu estetik dolgular arka dişlerde kullanıldığı gibi ön dişlerde de kullanılabilmektedir.

 

 

VİRADENTA DİŞ POLİKLİNİĞİ

Online Randevu Formu

    6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgilendirmeyi ve gizlilik sözleşmesini okudum; Hizmet sunumu için vermiş olduğum bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

    × Bize Hemen Ulaşın